Dziś jest: poniedziałek 9 grudnia 2019 r. Jest to 343 dzień roku. Wschód: 07:30 Zachód: 15:25, Dzień liczy: 7 godz. i 55 min.

Wchodzisz z IP:
3.215.182.36
Licznik odwiedzin:
Osób online:3
Przeszukaj aktualności:

Pogoda:
Mapka pogody


QR-Code :)

ZST-I Tetris

fb
 • Ochrona Danych Osobowych
  Funkcję Inspektora Ochrony Danych pełni Bartosz Świetnicki, adres e-mail: iod@powiat.busko.pl

 • Oferta sprzedaży mienia ruchomego (podnosnik nozycowy symbol (typ): STD-8200, model STD-8240TX-W)

  Informujemy, że specyfikacja została udostępniona do pobrania.

  Oferty zakupu należy składać w sekretariacie szkoły do godz. 15.00 dnia 21.05.2019 r.
  Mienie ruchome przeznaczone do sprzedaży w celu oględzin będzie udostępnione w godzinach 12.00 do 14.00 w dniach 17.05.2019 r. oraz 20.05.2019 r.

  [pobierz plik ze specyfikacja]

 • Oferta sprzedaży mienia ruchomego (maszyny do szycia, spawarki, wiertarka)

  Informujemy, że specyfikacja oferowanych maszyn została udostępniona do pobrania.

  Oferty zakupu należy składać w sekretariacie szkoły do godz. 15.00 dnia 12.06.2018 r.
  Mienie ruchome przeznaczone do sprzedaży w celu oględzin będzie udostępnione w godzinach 12.00 do 14.00 w dniu 11.06.2018 r.

  [pobierz plik ze specyfikacja]

 • Wykaz podręczników
  Wykaz obowiązujących podręczników dla uczniów.

 • Informacje o projekcie "Nowoczesna szkoła zawodowa - nowoczesny region"

 • INFORMACJE O PROJEKCIE "DODATKOWE UMIEJĘTNOŚCI..." na Naszej stronie
  Wszystkie informacje o aktualnym Projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego "Dodatkowe umiejętności praktyczne i wiedza - szansą na sukces zawodowy"

 • SEKCJA TENISA ZIEMNEGO
  działająca przy Szkolnym Klubie Sportów Przestrzennych "TRAWERS"zaprasza do korzystania ze szkolnego kortu i udziału w zajęciach sekcji. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z p. p. Krzysztofem Dulnikiem.

 • Jesteśmy na facebooku
  Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu na facebooku • Archiwum • Oferta sprzedaży mienia ruchomego (obrabiarki)

  Informujemy, że przetarg sprzedaży mienia ruchomego został rozstrzygnięty w dniu 07.11.2016 r., wyniki rozstrzygnięcia zostana przesłane osobom zainteresowanym.
 • Oferta sprzedaży mienia ruchomego (obrabiarki)

  Informujemy, że specyfikacja oferowanych maszyn została udostępniona do pobrania.

  Oferty zakupu należy składać w sekretariacie szkoły do godz. 15.00 dnia 4.11.2016 r.
  Mienie ruchome przeznaczone do sprzedaży w celu oględzin będzie udostępnione w godzinach 12.00 do 14.00 w dniu 3.11.2016 r.

  [pobierz plik ze specyfikacja]


 • Wycieczka do wytwórni tłoków Federal - Mogul Gorzyce
  2019-05-31 17:51
  W dniu 31 maja 2019r. odbyła się wycieczka 30 uczniów klasy 1B oraz 1-go z klasy 1Z naszej szkoły do wytwórni tłoków Federal - Mogul Gorzyce Sp. z o.o. w Gorzycach koło Sandomierza. Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z procesem technologicznym wytwarzania w procesie produkcji masowej tłoków do silników spalinowych.
  W tym celu po przyjeździe do zakładu około godziny 10.00 młodzież pod opieką Pana profesora Jerzego Koseli, oraz profesora Jarosława Pasternaka udali się na zwiedzanie zakładu. Grupa naszych uczniów była oprowadzana po linii produkcyjnej począwszy od działu topienia metali poprzez dział odlewni, aż po linię technologiczną końcowego wykonania tłoków.
  Uczniowie w trakcie zwiedzania zakładu mogli prześledzić proces technologiczny wytwarzania tłoków do współczesnych silników spalinowych, które są produkowane z dwóch gatunków materiałów tzn. stopów aluminium oraz ze stali. Na dziale topienia metali kolorowych a konkretnie stopów aluminium z krzemem uczniowie mogli prześledzić proces topienia, spustu ciekłego metalu oraz jego rafinacji chlorem i argonem. Proces wykonywania tłoków aluminiowych można było prześledzić od momentu ich odlewania w formach kokilowych na tzw. kokilarkach, aż do gotowego finalnego wyrobu. Odlewy były obrabiane na automatycznych liniach technologicznych, przy czym poszczególne etapy produkcji tłoków wykonywały centra obróbkowe sterowane komputerowo.
  Tłoki stalowe wykonywane są według innego procesu technologicznego tzn. półproduktem wyjściowy są odkuwki stalowe. Przy czym płaszcz tłoka wykonany jest osobno a denka tłoka osobną. Oba elementy są łączone metodą zgrzewania tarciowego, dalsza część procesu jest identyczna jak w przypadku tłoków wykonanych z stopów aluminium. Uczniów zaskoczyła skala produkcji zakładu tzn. około 30 milionów sztuk przewidywanych w tym roku kalendarzowym - co stanowi wg relacji pana technologa 8% światowej produkcji. Uczniowie wykazywali żywe zainteresowanie procesem produkcji w szczególności tłoków stalowych kutych, które są przyszłością nie tylko samochodów ciężarowych ale również osobowych. Jest to podyktowane ich trwałością, która wielokrotnie przekracza analogicznych tłoków wykonanych ze stopów aluminium.
  Zadziwiała również precyzja wykonania tłoków tzn. do 2-ch mikrometrów czyli 0,002 mm. Cały proces wykonywania tłoków sterowany jest komputerowo i na bieżąco informuje ile i jakich tłoków wykonano, na którym stanowisku występują problemy, oraz jakie jest tempo pracy. Wszystko funkcjonuje jak w szwajcarskim zegarku, tylko podziwiać jaki panuje ład i porządek czy też organizacja produkcji.

  Fabryka jest podwykonawcą zaopatrujący takie firmy jak TOYOTA, Volkswagen, MAN, Mercedes, BMW, OPEL, NISSAN, VOLVO i wielu innych znanych firm. Fabryka w Gorzycach jest jedną z największych z tego typu produkcją w Europie. Po 2,5 godzinnym zwiedzaniu zakładu udaliśmy się w drogę powrotną.

  J. Pasternak  Fotorelacja:
  Galeria zdjęć
  ...powrót
  Do góry ...